Bądź na bieżąco!

Instalacje fotowoltaiczne

HOME > Instalacje fotowoltaiczne

NASZA DZIAŁALNOŚĆ

Instalacje fotowoltaiczne - co to właściwie jest?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z:

  • Modułów fotowoltaicznych, które zmieniają energie promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Każdy taki panel składa się z ogniw fotowoltaicznych, szyb i ramy. Nie są wcale nowością, ponieważ wszyscy je kojarzą np. z kalkulatorów, tylko te montowane na dachu są odpowiednio większe.
  • Inwertera (falownika), który zmienia prąd stały (DC) wytworzony przez moduły na prąd przemienny (AC), używany w naszych domach.
  • Układu zabezpieczeń, które chronią komponenty instalacji fotowoltaicznej przed skutkami przepięć.
  • Systemu montażowego za pomocą, którego mocujemy moduły fotowoltaiczne do konstrukcji dachu.

Jak wygląda prawidłowo wykonana instalacja fotowoltaiczna?

Posiadasz zamontowaną instalację fotowoltaiczną, ale zastanawiasz się, czy została ona założona w sposób prawidłowy?
Poniżej przedstawiamy Ci instalację, która została wykonana przez przykładową firmę instalatorską w sposób nieprawidłowy oraz prawidłowo wykonaną instalację,
przez doświadczonych instalatorów naszej firmy.

Na czym polega zasada funcjonowania instalacji fotowoltaicznej?

Zasada działania instalacji fotowoltaicznej jest bardzo prosta. Panele słoneczne są montowane na nasłonecznionej powierzchni, którą stanowi dach budynku. W niektórych przypadkach zdarza się, że są instalowane na gruncie, za pomocą specjalnych konstrukcji. Moduły fotowoltaiczne służą do pozyskiwania energii elektrycznej z promieni słonecznych i różnią się między sobą mocą oraz budową, mocą oraz warunkami gwarancji. Moduły są podzielone na warstwę dodatnią oraz ujemną. W momencie, gdy pada na nie światło, między obiema warstwami pojawia się różnica potencjałów. Jeśli zamkniemy obwód, będziemy mogli uzyskać przepływ energii elektrycznej. Tak najprościej można wyjaśnić sposób, w jaki energia słoneczna w modułach PV zostaje zamieniona w prąd stały. Trafia on do inwertera, gdzie jest przekształcany w prąd przemienny mający 230V i 50Hz, czyli taki, który jest dostępny w naszych gniazdkach. Inwerter, nazywany także falownikiem, stanowi swego rodzaju serce całego systemu. Dzięki niemu pozyskana energia może zostać wykorzystana do zasilenia domowych urządzeń. Należy jednak pamiętać, ze są to tylko dwa, z wielu elementów systemu, takich jak np. zabezpieczenia AC (prąd przemienny) i DC (prąd stały).

Z czego wykonane są moduły fotowoltaiczne i dlaczego tak ważne jest ich odpowiednie dobranie?

Do produkcji modułów fotowoltaicznych wykorzystywane są moduły krzemowe, dostępne w wariantach różniących się między sobą mocą. Bardzo ważną cechą instalacji PV jest bezobsługowość, która przekłada się na niskie koszty. Wystarczy odpowiedni projekt systemu, zakup wszystkich elementów, które są dostępne u nas w atrakcyjnej cenie, by cieszyć się ekologiczną energią elektryczną, nie ponosząc dodatkowych kosztów. Instalacje fotowoltaiczne są praktycznie bezawaryjne, a ich żywotność wynosi minimum 25 lat. Doskonale sprawdzają się przy domach prywatnych, firmach oraz na farmach fotowoltaicznych.

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań różniących się między sobą np. mocą oraz ceną, a przede wszystkim jakością. Wybierając odpowiednie elementy instalacji dla siebie, należy wziąć pod uwagę, przede wszystkim, ilość zużywanej energii elektrycznej. Tylko w ten sposób można oszacować, jaka instalacja fotowoltaiczna będzie w stanie sprostać konkretnym potrzebom danego domu mieszkalnego lub siedziby firmy i sporządzić odpowiedni projekt. Wybierając odpowiednie moduły, warto mieć świadomość, że moc szczytowa jest osiągana w tzw. warunkach testowych, czyli promieniowaniu słonecznemu 1000W/m2 oraz temperaturze powietrza wynoszącej 25 stopni C. W przypadku, gdy te warunki będą inne, produkcja energii elektrycznej również będzie inna. Z tego względu warto podłączyć instalację fotowoltaiczną do sieci publicznej, by oddawać nadwyżkę wyprodukowanej energii do sieci i odbierać ją, gdy warunki atmosferyczne sprawią, że instalacja PV nie będzie w stanie sprostać wszystkim potrzebom danego obiektu. Takie rozwiązanie pozwoli maksymalnie zredukować koszty energii. Systemy PV połączone z siecią publiczną(on-grid) nie wymagają korzystania z akumulatorów w celu przechowywania energii, co redukuje koszty całego systemu o cenę zakupu i konserwacji akumulatorów. W przypadku instalacji on-grid konieczna jest jedynie bezpłatna wymiana licznika dwukierunkowego, dzięki któremu możliwe będzie w obu kierunkach. Instalacje off-grid, czyli takie, które nie są podłączone do sieci publicznej kierują nadwyżki energii do akumulatorów. Zasoby mogą być użyte, gdy system PV nie może wyprodukować energii np. w nocy. Konieczność zakupu i serwisowania akumulatorów sprawia, że jest to dużo bardziej kosztowne rozwiązanie.

Dlaczego tak ważne jest wykonanie projektu instalacji fotowoltaicznej?

Podczas tworzenia projektu, należy dokonać wyboru mocy systemu PV. Decyzja powinna być podjęta, przede wszystkim, na podstawie rocznego zużycia energii elektrycznej. W ten sposób możliwe będzie określenie zapotrzebowania danego budynku. Warto mieć na uwadze także inne czynniki. Ważną rolę odgrywa cena poszczególnych urządzeń, która w oczywisty sposób ma wpływ na szybkość zwrotu inwestycji. Jeśli dach skierowany jest na wschód i na zachód, może się okazać, że w celu uzyskania optymalnej produkcji energii, koniecznym jest zwiększenie mocy instalacji. Przed montażem trzeba ocenić powierzchnię dachu, jego ekspozycję na słońce oraz kąt nachylenia. Wszystkie te czynniki bierzemy pod uwagę tworząc projekt systemu. Należy pamiętać, że w przypadku instalacji zbyt słabej, żeby pokryć całe zapotrzebowanie budynku, system PV nadal przyczyni się do znacznych oszczędności, redukując ilość energii elektrycznej, którą będziemy musieli kupić od elektrowni.

Efektywność instalacji jest zależna od nasłonecznienia danej powierzchni, temperatury otoczenia, kąta padania promieni słonecznych oraz kąta pod jakim zamontowane są moduły fotowoltaiczne. Z tego względu efektywność systemu w różnych miejscach będzie inna.

INSTALACJE FOTOWOLTAICZNE

Inwestuj raz i wytwarzaj energię przez cały rok!

Nie chcesz płacić wysokich rachunków za energię elektryczną? Szukasz oszczędności w domowym budżecie? Cenisz sobie bezpieczeństwo?

Dobierzemy

Na podstawie krótkiego wywiadu zaproponujemy dopasowaną do potrzeb instalację.

Dla zapewnienia bezpieczeństwa, nasi wykwalifikowani doradcy posiadają identyfikatory, które można skontrolować.

Projektujemy

Każdy klient otrzymuje raport oszczędności i projekt 3D swojej instalacji.

Oferujemy

Nasze finansowanie zbilansuje koszt dotychczasowego rachunku za energię (mamy do wyboru 2 banki, Santander i BNP Paribas).

Pomagamy

Zajmujemy się wszystkimi niezbędnymi formalnościami (Zgłaszamy zawiadomienie o gotowości instalacji).

Wykonujemy

Krótki czas realizacji inwestycji (klient podpisuje z nami umowę, najpóźniej za 30 dni jest montaż, zaleta dla klienta jeżeli po podpisaniu umowy nie otrzyma kredytowania – może zrezygnować).

NOWE TECHNOLOGIE

Przegląd technologii SolarEdge


Porównanie trzech
topologii falowników

Krótkie porównanie trzech topologii falowników – falowników łańcuchowych, mikrofalowników oraz zoptymalizowanych falowników SolarEdge DC. Dowiedz się, jak rozwiązanie SolarEdge łączy najlepsze cechy z tych dwóch rozwiązań

Z KIM WSPÓŁPRACUJEMY

Nasi partnerzy

Cała procedura przebiega szybko i rzetelnie:

Oferta i projekt

Finansowanie

Montaż

NASTĘPNY KROK NALEŻY DO CIEBIE!

Odpowiemy na Twoje pytania oraz zaproponujemy Ci bezpłatny audyt,
który wykaże stopień opłacalności instalacji w Twoim domu.